Нахман - Ти там, де твої думки

Ти там, де твої думки - 100 мудрих висловів рабі Нахмана
УМАНЬ — невелике українське місто (майже 83000 мешканців), яке добре знають і люблять туристи. Найбільша його окраса — чудовий дендропарк «Софіївка», закладений 1796 року графом Потоцьким для коханої дружини. Але в світі Умань відома переважно завдяки рабі Нахману з Брацлава — в місті знаходиться його могила... І є в Умані хасидський квартал, що вражає своєю єрусалимською екзотикою. Де ще в центрі України можна почути розмови українців їдишем, придбати у місцевих художників та майстрів їхні колоритні роботи єврейської тематики? До 2020 року тут завжди було людно, а особливо восени, коли звідусюди прибували хасиди, щоб зустріти єврейський Новий рік біля могили свого духовного лідера. І з року в рік паломництво неухильно зростало. Але прийшов 2020 рік, і через світову пандемію таке масове паломництво до Умані стало неможливим. Пристрасті навколо цьогорічного святкування отримали настільки широкий розголос у всьому світі, що мені видалося особливо важливим саме зараз донести до сучасників філософію рабі Нахмана з Брацлава. 
 
В різних куточках світу вивчаються і коментуються його настанови. З метою глибшого дослідження брацлавського хасидизму був заснований у Єрусалимі Інститут «Нахалат Цві»... Чому ж тоді в Україні досі так мало знають про мудреця, який на цій землі народився, жив і відійшов у кращий світ, залишивши по собі нетлінні духовні скарби, які вже понад два століття надихають читачів і, напевно, надихатимуть у майбутньому ? Тож ця книжка — перша спроба познайомити українців із видатним мислителем. Рабі Нахман народився 1772 року в подільському містечку Меджибіж. Ще дитиною присвятив себе служінню Всевишньому. Зовсім юним сформулював свої ідеї та почав їх проповідувати. І ці настанови були настільки переконливими, що його, юнака, якому не виповнилося ще й 20 літ, почали називати «рабі», тобто «вчитель». Він, як і його знаменитий прадід, Ісраель Баал-Шем-Тов, засновник хасидського руху, став духовним лідером. Після подорожі на Святу Землю (орієнтовно наприкінці XVIII ст.) рабі Нахман переїжджає до Брацлава, і місто стає центром брацлавського хасидизму. 
 
Йому судився недовгий земний шлях — усього 38 років — і багато бід, смерті дітей і дружини. Вже невиліковно хворим він прибув до Умані і, вражений розповідями про трагічні події 1768 року, заповів поховати себе на цвинтарі, де упокоїлися жертви Коліївщини. Не минуло й року, як його заповіт було виконано. А мудрі думки залишилися жити... Як наголошував Моше Майкоф, відомий дослідник вчення рабі Нахмана, «він спромігся осягнути глибини містицизму Кабали, але водночас залишився практичною людиною, яка твердо стоїть на землі та навчає людей простоті, щирості та вірі. [...] До рабі Нахмана тягнулися як прості люди, так і вчені мудреці, які вбачали в ньому свого «ребе», вчителя, котрий надавав їм духовну підтримку та вказував шлях у житті». Читаючи вислови рабі Нахмана, легко уявити, що вони належать нашому сучаснику, який добре знає проблеми сьогодення і має неабиякий досвід збереження оптимізму за найтяжчих випробувань. Він навчав любити ближнього, поміча- ти в людині насамперед добре й світле, мислити позитивно, прагнути до самовдосконалення і жити з радістю та надією. 
 

Ти там, де твої думки - 100 мудрих висловів рабі Нахмана

пер. з івриту, передмова Е. Докса; худож. А.- Л. Фельдман; дизайн О. Здор
Київ : Веселка, 2021. 231 с.: іл. 
ISBN 978-966-01-6064-4 
 

Ти там, де твої думки. 100 мудрих висловів рабі Нахмана - Зміст

Докс Едуард. Передмова 
  • ЖИТТЯ В ГАРМОНІЇ  
  • У ДУХОВНІЙ ПОДОРОЖІ 
  • З ВІРОЮ, ПРОСТОТОЮ І ПРАВДОЮ 
  • ВІДКРИТИ ВОРОТА НЕБА 
  • ЗАЛИШИТИ СМУТОК, ВІДШУКАТИ НАДІЮ ТА РАДІСТЬ 
Джерела 
Список ілюстрацій (картин) 
Едуард (Едвард) Докс 
Альберт-Лейзер Фельдман
 

Категории: 

Благодарю сайт за публикацию: 

Ваша оценка: Нет Average: 9 (2 votes)
Аватар пользователя brat lexmak